یادداشت‌های آقا معلم
تجربیات زیسته كلاس درس
                                                        
درباره وبلاگ

این وبلاگ محفلی است كه دل‌نوشته‌ها، برداشت‌ها و گزارش‌های كلاس درس و مدرسه‌ام را به منظور آگاهی همكاران، والدین و دانش‌آموزان عزیزم درج كرده و ضمن به اشتراك‌گذاری، آنها را به بوته نقد و نظر قرار می‌دهم. همچنین با درج تجارب زیسته كلاس، امكان بازنگری و تحلیل كار معلمی‌ام را مهیا كرده تا در نهایت زمینه رشد جمعی و بهره‌وری فرایند آموزش را به ارمغان آورد.
(تلگرام mniroo@)
مدیر وبلاگ : محمد نیرو
مطالب اخیر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امروز چهارشنبه ۳ مهرماه اولین جلسه از سی‌امین سال معلمی‌ خود را با دانش‌آموزان پایه یازدهم دبیرستان صلحا و با درس حسابان تجربه کردم. در این جلسه به طور طبیعی نخست نام و اظهار خوشحالی خود را بیان کردم پس از آن از دانش‌آموزان خواستم دو به دو ظرف چند دقیقه با یکدیگر صحبت کنند تا پس از آن هر یک یک نفر بغل دستی خود را معرفی کرده و یک یا چند صفت مثبت از او بیان کند.واکنش بچه ها نسبت به اظهارات یکدیگر دیدنی بود و لحظات شادی با آنها سپری شد. من میخواستم تصویر مثبتی از دانش آموزان را در ذهن ثبت کنم و بخصوص آنها چنین تصویری را از خود در ذهن من ثبت کنند تا با عزت نفسی که به دست می آورند جایگاه و حرمت خویش را محفوظ نگه دارند. در این حال برای افراد آسان و شایسته نیست که خود را به نیکی یاد کنند و
خوشتر آن باشد که سر دلبران گفته آید در حدیث دیگران


قصد دیگر این کار این بود که افراد جدید الورود سریع با کنار دستی خود ارتباط صمیمانه پیدا می‌کردند.
بعد از اینکه این معارفه صورت گرفت به آن‌ها گفتم که بزنند قد بغل دستیشان
خلاصه فضای شادی ایجاد شد بر خلاف کلاس‌هایی که خط و نشان کشیده می شود و به تعبیری گربه دم حجله کشته می‌شود.


پس از آن از ایشان خواستم بپرسند که مایل هستند در اولین جلسه از کلاس درس چه مطالبی را از معلم بشنوند به بیان دیگر چه سوالاتی از او دارند؟
به طور طبیعی برخی از ایشان درباره شیوه تدریس و شکل تکلیف و مقررات کلاس و نحوه ارزشیابی توضیحاتی را خواستند. من هم طبق برگه ای که از پیش تهیه کرده بودند و برای آنها تکثیر کردم و در اختیار آنها قرار داده بودم تمامی انتظارات خود را با ایشان در میان گذاشتم.


پس از آن به جایگاه و اهمیت این درس بر اساس نقش آفرینی و سهم و حجم آن در کنکور سراسری پرداختم. سپس برای اینکه نقطه صفر بچه ها را یکی کنم و پیش‌نیازهای اساسی این درس را در ذهن آنها تثبیت کنم به دو بحث مهم و معادله و نامعادله با جزوه ای که در آن توضیحات مختصر و تمرین های حل شده وجود داشت پرداختیم.
ابتدا یک معادله درجه اول دادم و فرصت دادم تا آن‌ها جوابش را پیدا کنند. نکته عجیب آن بود که تقریباً به اندازه تعداد نفرات پاسخ های مختلف دریافت کردیم حال آنکه یک معادله درجه اول تنها یک جواب دارد و این دلالت بر خطاهای محاسبه دانش آموزان دارد که متاسفانه آفت استفاده از ماشین حساب و انجام کم تمرین های محاسباتی و ذهنی است.
در پایان خواستم جزوه را تا جلسه آینده پیش مطالعه کنند و همچنین هدف خود از درس خواندن را مکتوب کرده و دلایل انتخاب هدف خود را بیان کنند. بالاخره جایگاه درس حسابان را در آنجا روشن کنند پس از یادداشت موارد مزبور در برگه کاغذ در جلسه آینده آن را همراه خود بیاورند.
کلیپ زیر شیوه جدیدی در یادسپاری اسامی دانش آموزان و همچنین گزارش مختصری از اولین جلسه کلاس درس آقا معلم است.

[http://www.aparat.com/v/r13tc]

نوع مطلب : تجربه زیسته، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : فیلم جلسه اول،
دوستان عزیز و همراهان یادداشت‌های آقامعلم سلام.
مدتی از این فضا جدا شده بودم.
وجود شبکه های مجازی نوشتن‌ها را بیشتر به سمت خود گسیل داده است. آقامعلم هم با وجود داشتن سایت یادگیری آسان باز هم ترجیح می‌دهد که این سنت تجربه نگاری در وبلاگ یادداشت‌های آقامعلم را استمرار ببخشد.
به هر حال در سال تحصیلی جاری باز هم سعی می‌کنم برخی تجارب مفید را بنویسم و تقدیم معلمان عزیز بکنم.
اولین مطلب اینکه در نخستین روز سال تحصیلی جاری به دعوت برخی از همکاران قرار بود دقایقی در مراسم اولین صبحگاه مدرسه مطالبی را درباره هفته دفاع مقدس عرض کنم که در ذیل فایل صوتی و تصویری آن صحبت ۹ دقیقه آمده است.

[http://www.aparat.com/v/ma375]
نوع مطلب : تجربه زیسته، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط : لینک فیلم در آپارات،


 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic